ADWOKAT
§
UMÓW SIĘ NA spotkanie
Kancelaria Adwokacka
Joanna Lewandowska
ul. Piastowska 33A 80-332 Gdańsk
📞 736 918 393
@ joanna@adwokat-lewandowska.com
J o a n n a L e w a n d o w s k a
ADWOKAT
Specjalizuję się w prawie karnym, rodzinnym i opiekuńczym oraz cywilnym. Do każdej sprawy podchodzę indywidualnie i poszukuję szytych na miarę koncepcji dla rozwiązania konkretnego sporu. Skomplikowane stany faktyczne nie stanowią dla mnie wyzwania. Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej, umów się na spotkanie.
____________________________________________________________________________________
Zgodnie z art. 84 § 2 Kodeksu karnego, Sąd może po upływie połowy okresu, na który został orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów uznać go za wykonany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.
Powyższe oznacza, że z wnioskiem o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów można wystąpić tylko wówczas, kiedy zakaz ten został orzeczony na okres dłuższy niż jeden rok. W przypadku krótszych okresów, nie jest możliwe jego skrócenie.
Jeśli zaś zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony dożywotnio, skazany może ubiegać się o skrócenie tego zakazu po upływie 15 lat jego wykonywania.
Sąd nie ma obowiązku skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów z urzędu i orzeka w tym przedmiocie wyłącznie na wniosek. Oznacza to, że skazany spełniający powyższe warunki musi złożyć do właściwego Sądu stosowny wniosek. Natomiast to, czy wniosek zostanie uwzględniony, zależy od okoliczności konkretnego przypadku.
Kiedy nie można skrócić zakazu prowadzenia pojazdów?
Poza wypadkiem opisanym powyżej, zakazu prowadzenia pojazdów nie można skrócić także wówczas, kiedy zakaz ten został orzeczony na podstawie art. 42 § 2 Kodeksu karnego, tj. skazanie nastąpiło za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji – a sprawca w czasie popełnienia przestępstwa był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177 lub po takim zdarzeniu, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu lub środka odurzającego w organizmie, spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający.
Jazda pod wpływem – czy Sąd skróci zakaz prowadzenia pojazdów?
Co do zasady, skazani za jazdę pod wpływem nie mogą skorzystać z instytucji skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów. Natomiast istnieje możliwość skorzystania z art. 182a Kodeksu karnego wykonawczego i ubieganie się o zmianę zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia wyłącznie pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
O blokadzie alkoholowej powstał oddzielny wpis -> BLOKADA ALKOHOLOWA
W przypadku uwzględnienia przez Sąd wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, Sąd uznaje ten środek za wykonany, a skazany może ubiegać się o przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami. Przy czym „otrzymanie” prawa jazdy może być uzależnione od przejścia odpowiednich testów psychologicznych, badań lekarskich, ukończenia kursu reedukacyjnego lub zdania ponownego egzaminu na prawo jazdy. To, jakie obowiązki zostaną nałożone, zależy od podstawy orzeczenia zakazu oraz czasu jego trwania.
Pomoc Adwokata w sprawie o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów
Jeżeli chcesz sprawdzić czy możesz ubiegać się o skrócenie zakazu pojazdów, skontaktuj się z Kancelarią w Gdańsku. Zajmuję się sprawami związanymi z przestępstwami przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji oraz jazdą pod wpływem alkoholu. Przeanalizuję Twoją sprawę oraz zweryfikuję czy spełnione zostały kryteria do ubiegania się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów.
____________________________________________________________
Tak, przepisy Kodeksu karnego przewidują taką możliwość. Osoba, wobec które orzeczono taki zakaz musi wystąpić z odpowiednim wnioskiem do Sądu.
Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów jest fakultatywne, co oznacza, że Sąd może ale nie musi uwzględnić wniosku.
Kancelaria Adwokacka
Joanna Lewandowska
Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave
Kancelaria Adwokacka
Joanna Lewandowska
ul. Piastowska 33A 80-332 Gdańsk
📞 736 918 393
@ joanna@adwokat-lewandowska.com