Prawo rodzinne i opiekuńcze
Jest jedną z najbardziej wrażliwych dziedzin prawa.
Nie tylko z tego względu, że poza przepisami prawa stykam się z całym wachlarzem emocji towarzyszących zgłaszającym się Klientom. W zasadniczej mierze sprawy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego bezpośrednio wpływają na sytuację faktyczną dziecka i ją kształtują.
Niejednokrotnie są to sprawy trudne oraz wymagające zaangażowania.
Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia.
W Ł A D Z A
rodzicielska
K O N T A K T Y
z dzieckiem
Skontaktuj się z adwokatem 736 918 393
Nie odkładaj ważnych spraw na później
Tak naprawdę istnieje niezliczona ilość kombinacji związanych z rozliczeniem majątku wspólnego małżonków, o których można by pisać długie elaboraty. Dlatego jeśli rozważasz podział majątku ale nie wiesz jak ustalić, co wchodzi w jego skład, jak możesz tego dokonać oraz czego się spodziewać - zapraszam do kontaktu.
Podział majątku nie zawsze musi się wiązać ze stratą.
Sprawdź, jakie masz opcje i możliwości.
PODZIAŁ MAJĄTKU
_____________________________________________________________
"To zależy" - czyli ulubiona odpowiedź profesjonalnych pełnomocników.
Jeżeli małżonkowie zgodnie przed Sądem oświadczą, że wnoszą o rozwód bez orzekania o winie, to wówczas Sąd nie będzie ustalał z czyjej winy doszło do rozpadu, zaś w wyroku "rozwiąże małżeństwo przez rozwód bez orzekania o winie". Natomiast w przypadku zgłoszenia przez jednego z małżonków żądania ustalenia winy drugiego z nich, Sąd zobligowany jest do zbadania w toku postępowania dowodowego kwestii winy.
Często kwestia ustalenia winy jednego z małżonków stanowi moralną rekompensatę, będącą wyrazem doznanej krzywdy - co jako pełnomocnik pracujący ze sprawami rodzinnymi na co dzień, w pełni rozumiem i szanuję.
Istnieje jeszcze druga, nieco mniej oczywista kwestia, jaką jest kwestia ekonomiczna. Przypisanie wyłącznej winy jednemu małżonkowi wiąże się choćby z jego obowiązkiem alimentacyjnym na rzecz drugiego (choć nie jest to wyłączna przesłanka!), ale także zabezpiecza małżonka niewinnego przed ewentualnym dochodzeniem roszczeń alimentacyjnych od małżonka winnego w przyszłości. Wina w rozpadzie małżeństwa stron może (ale nie musi) mieć także wpływ na podział majątku wspólnego, jeżeli wina ta znacząco przełożyła się na stosunki majątkowe między małżonkami w istotny sposób.
Z winą czy bez?
Co zawiera wyrok rozwodowy?
Poza rozwiązaniem małżeństwa (z winą lub bez winy), Sąd w postępowaniu o rozwód orzeka także o:
- władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi,
- miejscu pobytu małoletnich dzieci,
- kontaktach małoletnich dzieci z rodzicami,
- alimentach na rzecz małoletnich dzieci,
- alimentach na rzecz małżonka,
- sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania, a także o eksmisji jednego z małżonków.
W przypadku posiadania małoletnich dzieci, Sąd obowiązkowo rozstrzyga w zakresie czterech pierwszych podpunktów. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku zawarcia porozumienia rodzicielskiego lub zgodnych stanowisk stron, Sąd co do zasady wyda w tym zakresie wyrok na ustalonych przez małżonków warunkach. Z kolei jeśli chodzi o dwa ostatnie podpunkty, Sąd rozstrzyga w ich przedmiocie wyłącznie wtedy, kiedy wniosek taki zgłosi jeden z małżonków. W przypadku alimentów na rzecz małżonka nasuwa się pytanie - kiedy takich alimentów można dochodzić? W Internecie najczęściej pojawi się odpowiedź, że obowiązanym do alimentów w takiej sytuacji jest ten małżonek, który został uznany wyłącznie winnym za rozpad małżeństwa. Jest to jednak bardzo duże uproszczenie, gdyż orzeczenie winy jednego małżonka, nie zawsze będzie prowadzić do zasądzenia na rzecz małżonka niewinnego alimentów.
Możliwość odbycia konsultacji w pełni zdalnych
O rozwodzie napisano już setki, jak nie tysiące publikacji.
W dużej mierze spowodowane jest to rosnącą liczbą postępowań o orzeczenie rozwodu.
Nie każdy rozwód musi być jednak straszny - wszystko zależy od konkretnego przypadku, często od woli rozwodzących się małżonków, a jeszcze częściej od kwestii, które pomimo zakończenia związku należy uregulować.
Kancelaria Adwokacka
Joanna Lewandowska
ul. Piastowska 33A 80-332 Gdańsk
📞 736 918 393
@ joanna@adwokat-lewandowska.com
UMÓW SIĘ NA spotkanie
J o a n n a L e w a n d o w s k a
ADWOKAT
Specjalizuję się w prawie karnym, rodzinnym i opiekuńczym oraz cywilnym. Do każdej sprawy podchodzę indywidualnie i poszukuję szytych na miarę koncepcji dla rozwiązania konkretnego sporu. Skomplikowane stany faktyczne nie stanowią dla mnie wyzwania. Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej, umów się na spotkanie.
prawo rodzinne
_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
§
Kancelaria Adwokacka
Joanna Lewandowska
Rozwód
Co musisz wiedzieć o postępowaniu rozwodowym?
- opłata od pozwu wynosi 600 zł,
- właściwy do rozpoznania sprawy będzie Sąd Okręgowy według miejsca zamieszkania (np. w przypadku osób mieszkających na terenie Trójmiasta właściwy będzie Sąd Okręgowy w Gdańsku, zaś dla mieszkańców Grudziądza będzie to Sąd Okręgowy w Toruniu),
- w przypadku posiadania małoletnich dzieci, Sąd obligatoryjnie orzeka o miejscu ich pobytu, kontaktach z drugim rodzicem oraz obowiązku alimentacyjnym.
Czego potrzebujesz?
- aktu małżeństwa,
- aktów urodzenia dzieci (jeśli są małoletnie),
- majątkowej umowy małżeńskiej, jeżeli przed lub w trakcie małżeństwa zdecydowaliście się na wprowadzeniu rozdzielności majątkowej,
- dowodów np. w postaci świadków, czy dokumentów jeśli wskutek podjętej decyzji rozwód ma być z orzekaniem o winie celem poparcia zgłoszonych w pozwie twierdzeń i argumentów.
Czy postępowanie o rozwód trwa długo?
Odpowiedź będzie mało satysfakcjonująca - to zależy. Zależy od tego, czy rozwód ma być z orzeczeniem o winie, a także zgodności (lub jej braku) w kwestiach opiekuńczych nad małoletnimi dziećmi.
ADWOKAT ROZWÓD GDAŃSK - GRUDZIĄDZ
Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave
Kancelaria Adwokacka
Joanna Lewandowska
ul. Piastowska 33A 80-332 Gdańsk
📞 736 918 393
@ joanna@adwokat-lewandowska.com
ROZDZIELNOŚĆ MAJĄTKOWA
Jeżeli przed zawarciem małżeństwa nie została zawarta stosowana umowa u notariusza wprowadzająca rozdzielność majątkową, to z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa. Oznacza to, że od tej chwili wszystkie nabywane ruchomości i nieruchomości, czy wynagrodzenie za pracę, stanowią współwłasność małżonków.
Wspólność ta z kolei ustaje w przypadku ustanowienia rozdzielności przez Sąd stosownym wyrokiem lub na mocy umowy zawartej u notariusza, a także po uprawomocnieniu się wyroku orzekającego rozwód. Wówczas najczęściej zgromadzony w trakcie małżeństwa majątek należy podzielić.
Pytanie, jak to zrobić?
Odpowiedź jest prosta, choć już sam proces dokonania podziału satysfakcjonującego obie strony może taki nie być. Możliwe jest pozasądowe dokonanie podziału, ale praktyka niestety pokazuje, że większość wniosków o podział majątku trafia do Sądu.
W toku postępowania Sąd będzie ustalał co wchodzi w skład majątku wspólnego, a na zgłoszony wniosek może także ustalić nierówne udziały oraz rozliczyć nakłady (czyli nic innego jak rozliczenie tego, co z majątku osobistego trafiło na majątek wspólny). Nierówne udziały to nic innego, jak dysproporcja tego, co każdemu z małżonków się należy.
Rozdzielność majątkową można wprowadzić nie tylko u notariusza zwierając stosowną umowę. Niestety, często bywa tak, że konflikt rozwodzących się małżonków uniemożliwia im jakiekolwiek wspólne zarządzanie zgromadzonym w trakcie małżeństwa majątkiem, a sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy na majątku tym ciążą liczne zobowiązania (kredyty). Co istotne, rozdzielność majątkową można ustanowić także z datą wsteczną, przy czym jest to możliwe do osiągnięcia wyłącznie w postępowaniu sądowym i tylko wtedy, gdy dany stan faktyczny daje do tego podstawy.
Co daje ustanowienie rozdzielności majątkowej?
Wyobraź sobie sytuację, w której dopiero w momencie rozpadu małżeństwa dowiadujesz się, że drugi z małżonków zaciągał liczne chwilówki, które następnie trwonił np. w kasynie, a chwilówek nie spłacał. Zachowanie polegające na nieracjonalnym gospodarowaniu finansami może stanowić podstawę do ustalenia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.
Sama rozdzielność majątkowa powoduje, że od daty jej ustanowienia każdy z małżonków "zyskuje swój własny portfel", czyli np. otrzymywane wynagrodzenie za pracę nie wchodzi już do majątku wspólnego, zaś posiadanymi środkami finansowymi może dysponować samodzielnie np. nabywając nieruchomość do swojego majątku osobistego.
A L I M E N T Y
- sprawy o ustalenie alimentów
- sprawy o obniżenie alimentów
- sprawy o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego
Obowiązek alimentacyjny obciąża rodzica nie tylko wobec małoletnich dzieci ale także tych, które pomimo osiągnięcia pełnoletności nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Obowiązek ten działa również w drugą stronę, kiedy to rodzic wskutek różnych sytuacji życiowych, może domagać się środków utrzymania od swojego dziecka.
Utrzymywanie kontaktów przez rodzica z dzieckiem jest nie tylko obowiązkiem i prawem rodzica, ale przede wszystkim prawem samego dziecka. Dziecko ma także prawo do utrzymywania relacji z dziadkami, czy rodzeństwem.
Wskutek różnych sytuacji życiowych, czasami koniecznym okaże się być uregulowanie harmonogramu kontaktów postanowieniem Sądu.
- sprawy o ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej,
- sprawy o przywrócenie władzy rodzicielskiej,
- ustanowienie opieki naprzemiennej,
- ustalenie miejsca pobytu dziecka
Świadczona przeze mnie pomoc prawna obejmuje wszelkie sprawy z zakresu prawa opiekuńczego.