ADWOKAT
§
UMÓW SIĘ NA spotkanie
Kancelaria Adwokacka
Joanna Lewandowska
ul. Piastowska 33A 80-332 Gdańsk
📞 736 918 393
@ joanna@adwokat-lewandowska.com
J o a n n a L e w a n d o w s k a
ADWOKAT
Specjalizuję się w prawie karnym, rodzinnym i opiekuńczym oraz cywilnym. Do każdej sprawy podchodzę indywidualnie i poszukuję szytych na miarę koncepcji dla rozwiązania konkretnego sporu. Skomplikowane stany faktyczne nie stanowią dla mnie wyzwania. Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej, umów się na spotkanie.
____________________________________________________________________________________
Wszystko zależy od zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi. Jeżeli zatem zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość - sprawca popełnia przestępstwo. Niższe, niż wskazane powyżej wartości, prowadzą do zakwalifikowania zdarzenia jako wykroczenie.
Istotne zatem jest rozróżnienie stanu nietrzeźwości (przestępstwo) od stanu po użyciu alkoholu (wykroczenie). Odpowiedzialności nie ponosi jedynie osoba, u której stężenie alkoholu we krwi wynosi mniej niż 0,2 promila lub mniej niż 0,1 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.
Poza konsekwencjami związanymi z wymierzeniem kary, sprawca musi liczyć się z koniecznością zmierzenia się ze środkiem karnym jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów. Mając świadomość nieuchronności kary, kierowcy jednak najbardziej obawiają się tego, na jaki okres zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony.
W obu przypadkach, Sąd obligatoryjnie orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Widełki czasowe obowiązywania zakazu w przypadku popełnienia wykroczenia wynoszą od 6 miesięcy do 3 lat. Natomiast dla przestępstw dolna granica zakazu wynosi 3 lata.
Czy można uniknąć zakazu prowadzenia pojazdów w przypadku jazdy pod wpływem?
To zależy od okoliczności faktycznych danego przypadku. Istotnym jest zatem m.in. w jakich warunkach doszło do popełnienia czynu, zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu oraz czynników związanych z osobą sprawcy. Sąd może odstąpić od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów lub orzec go na krótszy niż 3 lata okres w przypadku warunkowego umorzenia postępowania. Zastosowanie tej instytucji możliwe jest natomiast wyłącznie w przypadku sprawcy przestępstwa. Natomiast niezmiernie rzadko organy prowadzące postępowanie przeciwko kierowcy występują z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania. Zdecydowanie częściej pojawia się propozycja dobrowolnego poddania się karze, która nie zawsze jest korzystna dla sprawcy - kierowcy.
W przypadku wykroczeń sytuacja kształtuje się nieco inaczej. Jeżeli spełnione zostaną ustawowe przesłanki, w przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie - biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy, Sąd może odstąpić od orzekania środka karnego.
Jeżeli Ty lub ktoś Tobie bliski został zatrzymany za jazdę pod wpływem zapraszam do kontaktu - skontaktuj się z Kancelarią w Gdańsku. Zajmuję się sprawami związanymi z przestępstwami przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji oraz jazdą pod wpływem alkoholu. Przeanalizuję Twoją sprawę oraz zweryfikuję czy spełnione zostały kryteria do możliwości uniknięcia orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, a także opracuję strategię postępowania celem uzyskania jak najmniej dolegliwego rozstrzygnięcia.
Co daje warunkowe umorzenie postępowania?
Warunkowe umorzenie postępowania otwiera przede wszystkim drogę do orzeczenia krótszego, niż 3 letniego zakazu prowadzenia pojazdów lub od jego całkowitego odstąpienia. Ma to zasadnicze znaczenie szczególnie dla kierowców zawodowych - gdyż w przypadku obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów na okres powyżej roku, kierowca obowiązany jest chociażby do ponownego zdania egzaminu państwowego. Nadto, warunkowe umorzenie postępowania nie wiąże się z wymierzeniem sprawcy kary.
Sąd prawomocnie orzekł zakaz prowadzenia pojazdów - co robić?
Jeżeli wyrok orzekający zakaz prowadzenia pojazdów stał się już prawomocny, zweryfikuj swoją sytuację i możliwości. Reprezentuję kierowców także w postępowaniu wykonawczym, występując z wnioskami o tzw. blokadę alkoholową, o czym przeczytasz w innych wpisach.
____________________________________________________________
Konsekwencje jazdy pod wpływem są zawsze dotkliwe.
Wiążą się nie tylko z wymierzeniem kary, ale także z obowiązkiem uiszczenia nawiązki, a nawet konfiskatą pojazdu i długotrwałym zakazem prowadzenia pojazdów. Ta ostatnia dolegliwość budzi największy postrach wśród kierowców, gdyż za równo w przypadku popełnienia wykroczenia, jak i przestępstwa, Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki.
Kancelaria Adwokacka
Joanna Lewandowska
Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave
Kancelaria Adwokacka
Joanna Lewandowska
ul. Piastowska 33A 80-332 Gdańsk
📞 736 918 393
@ joanna@adwokat-lewandowska.com