ADWOKAT

§

UMÓW SIĘ NA spotkanie

Kancelaria Adwokacka

Joanna Lewandowska

ul. Piastowska 33A  80-332 Gdańsk

📞 736 918 393

@ joanna@adwokat-lewandowska.com

J  o  a  n  n  a     L e  w  a  n  d  o  w  s  k  a

ADWOKAT

Specjalizuję się w prawie karnym, rodzinnym i opiekuńczym oraz cywilnym. Do każdej sprawy podchodzę indywidualnie i poszukuję szytych na miarę koncepcji dla rozwiązania konkretnego sporu. Skomplikowane stany faktyczne nie stanowią dla mnie wyzwania. Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej, umów się na spotkanie.

____________________________________________________________________________________

Wspólność majątkowa

 

Małżeńska wspólność majątkowa powstaje z mocy prawa w dniu zawarcia związku małżeńskiego, o ile małżonkowie nie postanowią inaczej - czyli nie wprowadzą ustroju rozdzielności majątkowej. Od tej daty do majątku wspólnego wchodzą wszystkie nabyte nieruchomości, wynagrodzenie za pracę, samochody itd.

 

Niekiedy bywa tak, że jeden z małżonków w tajemnicy przed drugim wyprzedaje majątek wspólny, zachowując jednocześnie uzyskane ze sprzedaży środki. Najprościej wytłumaczyć to na przykładzie samochodu - w trakcie małżeństwa nabyty został samochód, jednak w dowodzie rejestracyjnym jako właściciela wpisano wyłącznie żonę. Nie zmienia to faktu, iż samochód stanowi współwłasność w ramach małżeńskiej umowy majątkowej. Po upływie lat małżeństwo staje w obliczu rozwodu - wówczas żona, kierując się zasadą "spieniężę póki mogę", sprzedaje samochód i ukrywa uzyskaną ze sprzedaży kwotę chcąc "zabezpieczyć swoje interesy finansowe", nie dzieląc się nią z mężem. Jednocześnie żona postępując w opisany wyżej sposób, może narazić się na poniesienie odpowiedzialności karnej za przestępstwo przywłaszczenia.

 

 

Adwokat Gdańsk - Grudziądz       736 918 393

 

 

Małżonkowie stojący w obliczu rozwodu często od postronnych osób słyszą złote rady - "zabezpiecz się finansowo, wypłać pieniądze z konta, sprzedaj samochód". Myślenie takie jednak jest błędne, gdyż rodzi szereg negatywnych konsekwencji prawnych dla osoby, która tak uzyskane rady faktycznie realizuje.

 

Odpowiedzialność karna małżonka - przywłaszczenie majątku

 

Przestępstwo przywłaszczenia zostało stypizowane w art. 284 Kodeksu karnego i jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. Co istotne, jeżeli przestępstwo popełnione jest na szkodę osoby najbliższej, ściganie odbywa się na wniosek. Zatem w przypadku małżonków konieczne jest złożenie takiego wniosku przez małżonka pokrzywdzonego np. w trakcie składania zawiadomienia o przestępstwie.

 

W przepisie mowa jest o przywłaszczeniu rzeczy cudzej - i rzeczą taką są składniki majątku wspólnego. Mienie wchodzące w skład małżeńskiej wspólności majątkowej może być przedmiotem przestępstwa przywłaszczenia popełnionego przez jednego z małżonków, gdyż dla małżonka stanowi ono mienie częściowo cudze. Karalne jest tutaj zatem "wyjęcie" z majątku wspólnego jednego tylko składnika po to, by składnik ten nie stał się w przyszłości przedmiotem podziału majątku wspólnego - z pokrzywdzeniem małżonka i z jednoczesną korzyścią dla osoby, która samowolnie rzecz sprzedała (tak: postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 2002 r., sygn. V KKN 275/00).

 

Jak odzyskać przywłaszczony majątek?

 

Często może okazać się to niewykonalne - np. kiedy określone przedmioty zostały sprzedane. Nie oznacza to jednak, że przywłaszczone przez małżonka mienie przepada całkowicie, gdyż fakt przywłaszczenia mienia określonej wartości rodzi oczywisty obowiązek naprawienia szkody.

 

Pomoc adwokata - majątek wspólny

 

Jeśli stoisz w obliczu rozwodu lub podziału majątku wspólnego po rozwodzie, pomogę Ci w tym trudnym procesie. Istnieje zdecydowanie więcej opcji na bezpieczne i zgodne z przepisami prawa zabezpieczenie finansów obojga małżonków, aniżeli ciche ukrywanie lub rozporządzanie majątkiem. Natomiast jeżeli czujesz się pokrzywdzony postępowaniem swojego małżonka, który po ustaniu wspólności majątkowej sam postanowił rozporządzić majątkiem, wskażę odpowiednią drogę postępowania. 

 

____________________________________________________________

A cup of coffee on a saucer next to a credit card
23 marca 2025

Czy małżonek może przywłaszczyć majątek wspólny?

Oczywiście, że tak! Jeśli jeden z małżonków w tajemnicy przed drugim będzie wyprzedawał przedmioty stanowiące wspólność majątkową lub wyprowadzał wspólne pieniądze np. na inny rachunek bankowy, może ponieść odpowiedzialność karną za przestępstwo przywłaszczenia. Dlatego jeśli stoisz w obliczu rozwodu i myślisz, że dobrym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie swoich interesów finansowych w ten sposób, że zaczniesz wypłacać pieniądze ze wspólnego konta i gromadzić je w przysłowiowej skarpecie, to muszę wyprowadzić Cię z błędu.

    Kancelaria Adwokacka

                         Joanna Lewandowska

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

Kancelaria Adwokacka

Joanna Lewandowska

ul. Piastowska 33A  80-332 Gdańsk

📞 736 918 393

@ joanna@adwokat-lewandowska.com